ADHD a mindennapokban

Egy Targoncás Naplója

Aktív és "passzív" gyógyszerek

2020. július 24. -

ritalinjpg.jpgNéha az erősebb a gyengéb10.png

A gyógyszerek. Tudom, sok rosszat lehet hallani róluk. De higyjétek el, vannak rosszabb dolgok is az életben. A legfontosabb, hogy gyerekkorban a gyógyszerekkel ki lehet nőni az ADHD-t. Lehet, hogy a gyerek hisztizik és az érzéseinkre hat, lelkileg terrorizál, de a legjobb neki ha szedi a gyógyszereket. Ha tényleg nagyon rosszul van tőlük, akkor azt jelenti hogy a diagnózis rossz. Sajnos az ADHD tünetei több betegséghez és rendellenességhez is hasonlíthatnak. Az én orvosom például ragaszkodott egy epilepszia vizsgálathoz is, hogy kizárjuk azt. A másik lehetőség, hogy rossz gyógyszert kapott a gyerek és váltani kell. Gyógyszert vagy orvost :-D 

 

Tehát: az ADHD koncentrációs és figyelem gondjait az okozza, hogy az agy frontális lebenye máshogy működik ÉS egy-két kémiai anyag szintje más az agyban mint az átlagos embereknek. De! Az alacsony szint megint két dolog miatt lehet alacsony. Na itt kezd érdekessé válni a dolog. -Már akinek...- Szóval van, akinek felmegy a normál szintre, de hamar vissza is megy. Ekkor nem kell megnövelni a szintet, csak meg tartani. De ha mindig alacsony a szint, akkor fel kell vinni és ott tartani. -Valameddig...

 Szóval az aktív gyógyszerek: igen, aktívan hatnak az agyunkra. Sajnos jogilag minden ilyen anyag pszichoaktív, ezért rettentő nehéz fel íratni az orvossal (ez jól is van így) de ami bosszantó, hogy a havi gyógyszer kiváltás is kész káosz. 30 napi adag. Legkorábban a 25-ik napon lehet a következő receptet felírni, aminek a dátuma is fontos a maradék tabletták miatt. Kiváltani pedig csak a gyógyszer elfogyásakor. Ha pár napot késel, mert hétvége vagy ünnep nap volt, akkor a kiváltástól indul újra a 30 nap, nem a gyógyszer elfogyásától. 3 havonta kell új orvosi igazolás, hogy tényleg kell neked ez a gyógyszer.

Nos, miért aktív? Mert az alacsony dopamin és norepinefrin (noradrenalin) szintet felviszi. Amihez az kell, hogy átjusson a vér-agy gáton és az idegsejtekbe bejusson az anyag és ott fejtse ki a serkentő hatását. Sajnos a legtöbb stimuláns erre nem képes. Például a kávé nem jut át a vér-agy gáton. Így előbb kapnánk szívrohamot, mint hogy kezelje a figyelem zavart. A gyors hatásúak 2-3 órát hatnak, az elnyújtott hatásúak 4-6 órát. A legismertebb ezek közűl a Metilfenidát (MPH), például Ritalin vagy az amfetamin (AMP) például Adderall. Több mint 60 éve ismerjük őket, tehát a hosszú távú hatást is ismerjük.

A passzív gyógyszerek ("Second line" gyógyszerek): Nos, ezekről nincs személyes tapasztalatom. De az amerikai szakirodalom TEHÁT NEM A FAKE NEWS MÉDIA azt írja, hogy egyszerűbb felírni a receptet, ha esetleg nem hatásosak a stimulánsok, ezeket is ki lehet próbálni. Egyenletesebben hatnak mint a stimulánsok, akár 3-12 órán keresztül. Több nap, vagy több hét kell hozzá, míg elkezdenek "hatni". A másik oldalról viszont nem olyan hatásosak a legtöbb esetben, mint a stimulánsok, ritka esetben okozhatnak szexuális problémákat is.

  • Bupropion (Wellbutrin): Antidepresszáns, ami növeli a dopamin és noradrenalin szintet. Szintén nem annyira hatásos, mint a stimulánsok, de nem okoz szexuális gondokat, mint sok elérhető antidepresszáns vagy "second line" gyógyszer.
  • Triciklusos antidepresszánsok: Dezipramin, Nortriptyline. Ezek jelentősen tudják növelni a neurotranszmitterekben a noradrenalin szintet. Hatékonyan csökkentik az ADD alap tüneteit, de közel sem annyira, mint a stimulánsok. Előnye, hogy egész nap hat, 24 órán keresztül. Sajnos a mellékhatásai komolyak is lehetnek, például keringési problémák.
  • Monoamin-oxidáz inhibitorok: Korlátozott a felhasználásuk, komolyabb mellékhatásaik is lehetnek.
  • Venlafaxin (Effexor): Ez az antidepresszáns noradrenalin és szerotonin szintet növel. Nincsenek értékelhető tapasztalatok hogy mennyire képes az ADD kezelésében. Néhány esetben hatásos volt de ha a mellékhatások nagyobbak mint az előnyök, akkor váltani kell.
  • Modafinil (Provigil): Az USA-ban az FDA narkolepsziára engedélyezte. Egyik fő hatása, hogy egyebek mellett a frontális lebenyt (frontal cortex-et) aktívabbá teszi és elő segíti az alvást. Magyarországon nincs engedélyezve, ha jól tudom, jelenleg egyéni engedélyeket bírálnak el. A mellékhatásokról hiteles információim nincsenek, de hallani sok rosszat is. Interneten lehet megrendelni, amit ki szállít a futár. Szürke zónába esik, mivel nem engedélyezett gyógyszer, viszont nem is stimuláns ezért nem szigorúan ellenőrzött készítmény. Én kipróbáltam és néhány órán keresztül tényleg csökkentette az ADD/ADHD tüneteket főleg az SCT-t. De utána nagyobb álmosság jött rám, mintha be sem vettem volna. És sem a kávé, sem az energia ital nem segített. -Igaz, a napi adag felét vettem be.
  • Szelektív szerotonin visszavétel gátlók: Növelik az elérhető szerotonin szintet az agyban. Nem tudják "felébreszteni" az agyat, mint a stimulánsok, de csökkentik az impulzivitást és a depressziót. Kombinálhatóak stimulánsokkal is. Több hét kell a hatás kialakulásához és állandóan hat, egész nap. Az sct-re állítólag jobb, mint a stimulánsok de okozhat alvás zavart, fejfájást.
  • Hangulat javítók (stabilizálók): Bipoláris zavarokra fejlesztették ki őket. Ha volt a családban bipoláris zavarral élő, akkor a stimulánsok mellé felírható elővigyázatosságból.
  • Guanfacine (Estulic): Magas vérnyomás kezelésére kifejlesztett gyógyszer. De a hatásmechanizmusa révén segíti az impulzivitás és hiperaktivitás kezelését. Jó kiegészítője lehet a stimulánsoknak.Nekem is ez az "alap" gyógyszerem.
  • Piracetam (Memoril): Itthon, Magyarországon is mindenki számára elérhető a recept nélküli verzió is. Szerintem jó. Nekem a rövid távú memóriám és a logikám fejlesztette. A második Neurofeedback kezelésemmel egy időben kezdtem el szedni. A Piracetam egy Román készítmény a szocializmusból. Mellékhatásokat nem tapasztaltam, kicsit talán jobban "éreztem" a negatív kritikákat, de semmi több. Szerintem NAGYON JÓ készítmény, ajánlom minden érintettnek, hogy próbálja ki.

Gyógyszer az élethez, vagy gyógyszer a munkához?

 

blog2000.jpg

-Felhasznált információk: saját tapasztalatok, You mean I'm not lazy, stupid or crazy? c. könyv: Kate Kelly és Peggy Ramundo, 2006. ISBN-13: 978-0-7432-6448-8

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://egy-targoncas-naploja.blog.hu/api/trackback/id/tr3115669862

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása