ADHD a mindennapokban

Egy Targoncás Naplója

Szubjektív ADD típusok Lynn Weiss-től

2020. december 09. -

noveny.jpg

 Befelé irányult figyelemzavar:

 

Gyakran mindenféle dolgot barkácsolnak a könnyebb és jobb élet érdekében. Gyakran tűnik úgy, hogy elbambulnak. Közben gondolkodnak egy probléma megoldásán.

Nehezen fejezik be az iskolát. Hiába intelligensek, gyakran csak a középiskoláig jutnak el. Vállalkozó szelleműek, egész projekteket látnak a szemeik előtt. Gyakran hibáztatják magukat a sikertelenségért, nem terveznek előre semmit és gondjaik vannak a szervezéssel, kimutatásokkal.

Nem élnek közösségi életet, de ez nem is zavarja őket. Ők a nyughatatlan álmodozók.

Az ADD ezen formája gyakori a kézműveseknél, művészeknél, feltalálóknál. Szolgáltatás-orientáltak, sok szabadban dolgozó, növény vagy állat gondozó van közöttük.

Empatikusak, érzékenyek. Kiváló tanárok vagy tanácsadók. Legnagyobb kihívásuk a depresszió, hirtelen harag és a tehetetlenség érzése.

 

 Kifelé irányult figyelemzavar:

 

Művészi tehetségek, folyton új ötletekkel és alkotásokkal . Hatalmas lelkesedésük inspirálja a körülötte élőket. Rátapintanak az emberek igényeire, de sajnos nehezen vezetik a vállalkozásaikat. Szervezetlenek, nem jó adminisztrátorok.

Gyakran vállalkoznak és indulatosak. Aktívak, szórakoztatóak. Gyakran a show-business -ben dolgoznak. Szeretik a kockázatot és nyíltak, őszinték.

Nem szeretik az állandóságot, monotóniát, unalmat. Nem képesek nyugton maradni. Ha megtalálják amit szívesen csinálnak, hatalmas sikereket érnek el.

Legnagyobb kihívásuk az indulatosság, könnyen kerülhetnek akár börtönbe, alkohol és drog problémájuk is gyakori. Hihetetlenül aktívak fizikailag és szellemileg is.

Magas funkciójú vagy magasan strukturált figyelemzavar:

 

Mindent megszerveznek az életükben, gyakran kitűnő tanulók akik a házi feladatot gyorsan meg csinálják. Ezzel ellentétben nem túl kreatívak és nem túl önállóak. Gyakran csak egy dologra tudnak egyszerre koncentrálni.

Fontos, hogy kevés változó legyen egy feladatban és a feladat lépései előre meg legyenek határozva, mint egy úti könyv ami irányt mutat nekik.

Gyakran rend máriásak és ragaszkodnak a tiszta, egyértelmű utasításokhoz. Kívülről gyakran perfekcionistának tűnnek. Sokszor magukról is ezt gondolják.

 Rend, irányítás, szabályok szerint élnek és elvárják másoktól is. Nem rossz emberek, csak nem értenek a szervezéshez és ha nincsenek szigorú szabályaik -amik szerint élnek- akkor szétesnek.

Merevek, indulatosak, megszállottan aggódóak. Másokat gyakran kritizálnak, hogy vissza nyerjék egyensúlyukat.

Ha kreatívnak tűnnek, az is egy előre kitalált rendszer szerint történik. Nem hagy teret másoknak, gyakran meg jelenik náluk a hiperaktivitás is. Jó hiba elemzők lehetnek.

Az ADD kombinált formája

 

 Az ADD kombinált formái valóban különböznek a felszínen. De a felszín alatt minden érintettnek van valamilyen hiányossága az agyközpontban.

Például a magasan strukturált és kifelé irányult figyelemzavar kombinációja: Ők kitűnően helytállhatnak amíg világosan elmondják, mit várnak el tőlük. Egyenes szabályoknak és elvárásoknak meg tudnak felelni.

Kiválóan helyt állnak amíg gyors döntéseket kell hozni, egyértelmű és könnyen beazonosítható helyzetekben. Amíg egy külső irány mutatást kell követni.

Ezekben a helyzetekben gyakran segíti őket a hiperaktivitásuk és lobbanékony természetük ami miatt a változatos de szigorú szabályok szerinti munkákban komoly sikereket érhetnek el.

Például baleseti osztály, tűzoltó, sport oktató.

A legfontosabb, hogy felismerjük, nálunk a zavar melyik formája a legerősebb. Az ADD ugyan olyan jó, mint rossz. Fel tudod használni a sikerhez, de tönkre is teheti a rosszul választott karriert.

 A.D.D. and Creativity című könyv, írta Lynn Weiss, ph.D. ISBN 0-87833-960-4, 1997, Taylor Publishing Company

A bejegyzés trackback címe:

https://egy-targoncas-naploja.blog.hu/api/trackback/id/tr4116320972

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása