A zeneipar gondja??? Vagy mindenkié?
Mindenki hallott róla, hogy a COVID-19 helyzet miatt válságban a zeneipar. Persze azonnal 10 millió bankár-pénzügyes-politikus országa lettünk és mindenki megmondta hogy kellene azonnalmindentmegoldani IS. Volt aki szerint földet rá mert a lógós senkiháziak ezt érdemlik. Volt, aki szerint a kormánynak minden művészt agyon kellene támogatnia, persze "MEP"-es forrásokból. Mármint Más Emberek Pénzéből, nem az "enyémből".
Sajnos a barátaim között vannak érintettek ebben a nehéz időszakban és kaptak hideget, meleget, okoskodást, patkánykodást, gerinctelenkedést és kb. 1%-ban egy-két együtt érző szót. Ezért most felveszem a fotós állványomat és elsétálok vele a közeli dombra hogy a dolgot egyben láthassuk.
Én, mint egyszerű targonca vezető, azt látom hogy ha egy társadalom nem tud változni, fejlődni, akkor szét esik és megszűnik. -A baj csak az, hogy mi lesz utána? Jobb, vagy rosszabb? Ezért a társadalomnak mindig fejlődnie kell, mint egy élőlénynek. A társadalomnak is vannak betegségei, vannak gyengeségei és erősségei is. Ezeket is gyógyítani kell és be kell avatkozni ha nagy a baj.
A kérdés, hogy mekkora a baj, kinek kellene és mit kellene csinálnia? És hogy ezt ki dönti el? Minél messzebbről nézzük a dolgokat, annál egységesebben lehet látni őket. A mostani társadalmi berendezkedés nyilván nem a legjobb, de mivel túlélte a nyugati modell a kommunizmust, fasizmust ezért ez nyilván kevesebb hátránnyal rendelkezik. Nem tökéletes, de talán a legélhetőbb, amíg nem fejlődik tovább.
De ehhez a berendezkedéshez hozzá tartoznak az influenszerek, a művészek, akik a fogaskerekek közötti olajat -kenőanyagot- képviselik. Akik "dobozon kívüliek" és ezért összekötnek társadalmi rétegeket és akár csökkentik a társadalmi feszültséget is. Ezek az emberek azért nem gyárban dolgoznak fix pénzért, mert nem ez a feladatuk. A gyári munka nehéz, de van biztonság. Viszont a munkás is azért tartja élhetőbbnek az életét, mert HÉTVÉGÉN ELMEGYEK EGY JÓ KIS XYZ KONCERTRE A HAVEROKKAL, VASÁRNAP MEG .................-T CSINÁLUNK.
Tehát akik művészetből élnek és nem fix munkából, nem tudnák ellátni a társadalmi, szociológiai feladatukat, ha a benzin kúton dolgoznának Szombaton. Ha a zenészek, művészek feladnák a saját kis egyéni harcaikat -amik össze adva akár egy irányba is mutathatnak- akkor sokkal élhetetlenebb lenne ez a társadalmi berendezkedés is.
Ráadásul akik nem országosan ismertek és nem kapnak jogdíjakat, csak koncertezésből tudnak megélni. Jójó, tudom: csináljanak webshopot és tolják a Tyúbot, meg a Spotit. Oké, mint egyik zenész barátom, akinek a koncertjein mindig sokan vannak, de réteg zenét játszik és a Tyúbtól kapott pénz nagy része ráment a saját csatornája fenntartási költségeire (persze ezek legtöbbjét a Tyúb vonta le...).
Tehát mit csináljuk azokkal akik szebbé, kellemesebbé teszik az életünket, a kedvünket, akiknek a koncertjén tudunk csajozni, pasizni, de nem kapnak jogdíjakat rádióktól, TV-adóktól? Ha nekik is adna az állam támogatást, akkor honnan vegye el a pénzt?
Én azt hiszem, sehonnan sem kell elvenni. Sőt, úgy érzem, nekünk, az embereknek kell segítenünk ebben a nehéz időszakban őket. Hiszen akkor sem úsznak a pénzben, mikor "megy a szekér". Nem nyaralnak minden évben külföldön, itthon költik el a pénzüket és itthon adnak koncertet.
Talán elérkezett az idő arra, hogy komolyan vegyük azt a szót, hogy TÁRSADALMI FELELŐSSÉGVÁLLALÁS. Tudom, mindenki szegény. És mindenki szerint a másik fizessen. De a társadalmi felelősségvállalás pont azt jelenti, hogy nem bújok ki alóla. Nekem, egy targoncásnak havi 1000 Ft bele fér hogy támogassam a mentőszolgálatot, 1000 Ft arra, hogy támogassam az ADHD-és gyermekekért alapítványt és egy kevés még, hogy támogassam a zenész barátom ebben a nehéz időszakban.
Hogy neked nincs pénzed erre? Neki meg annyi sincs mint neked most! Szóval vállald a társadalmi felelősséged, vagy fogd be a szád!