ADHD a mindennapokban

Egy Targoncás Naplója

Terápia és bizonyíték

Neurofeedback -A jövő tudománya a múltból

2020. július 24. -

_dsc5054.JPG

A laposföld hívők és a gyíkember kergetők legnagyobb ellensége a neurofeedback. Ez egy érzékeny orvosi EEG, ami az agyat vizsgálja. Kimutatja az eltéréseket az agyhullámokban. Például milyen egy neurotipikus és egy eltérő, akár ADHD-és agy. A képen egy olyan állapot van, mikor az agyam képes viszonylag nyugalmi állapotban maradni és figyelni is. Viszonylag. Egy ideig.

A neurofeedback egyébként az 1950-es, 1960-as évekből származik. Az USA-ban két kutató, Dr. Joe Kamiya és Dr. Barry Sterman nevéhez köthető. Dr. Sterman a macskák agyát vizsgálta, különböző helyzetekben és figyelte az agyhullámokat. Később már a NASA-nal vizsgálta a macskáival, hogyan hat a rakéta hajtóanyag az állatokra. Megfigyelte, hogy sok állat idegrendszere károsodni kezd, majd szegények meghalnak.

Néhány macska azonban túlélte. A kutató megdöbbent, mikor látta az eredményt: azok a macskák élték túl a vizsgálatot, akik korábban neurofeedback tréningen -illetve akkor még csak teszteken- estek át. Az agyhullámok vizsgálata megállapította, hogy sokkal stabilabb és erősebb az agyműködése a neurofeedback-el kezelt állatoknak.

Pár év múlva már szerves része lett a neurofeedback az űrhajós képzésnek a NASA-nál: Biofeedback, NASA. Azonban az élet nem állt meg és a '80-as évek végén már elkezdték alkalmazni az ADD kezelésében. Jelenleg eredményesen használják ADHD/ADD, epilepszia, poszt traumatikus problémák, tanulási nehézségek és stressz ellen.

 

screenshot_20200620-214541.png

Ez egy tipikus ADHD/ADD EEG felvétel: Ekkor az agyam fáradt volt és nem vettem be a gyógyszereimet. Jól látható hogy nem bír az agyam egyszerre figyelni és nyugodtnak maradni. Ha valamire oda figyelnék, akkor a nyugalmi szintem jelentősen csökkenne. Tehát jelentősen izgatottabb lennék.

 

screenshot_20200620-214512.png

Ez az EEG kép egy elkapott pillanata a hiperfókusznak. Jól látható, hogy ilyenkor az agyam olyan, mint egy koncentráló szamuráj és egy buddhista szerzetes keveréke. Az ADHD-és elme ilyenkor a leghatékonyabb. Ha valami érdekel és szeretjük csinálni, akkor ezzel a képességünkkel nagyobb dolgokra leszünk képesek, mint neurotipikus társaink.

A gyógyításban és az agyunk fejlesztésében is hatékony a neurofeedback. De hogy néz ki a gyakorlatban? Érzékelőket tesznek a fejünkre amik mérik, hogy hol és mennyire aktív az agyunk. A készülék egy monitorra van kötve és egy animáció, vagy egy film -amit vihetünk mi is pen drájvon- fut. Ha erősebben figyelünk, akkor változik az animáció. Ha kevésbé, akkor is. Vagy a nézett film képe, hangja megszakad vagy átalakul, ha nem figyelünk.

A legfontosabb, hogy bárhová feltehetőek az érzékelők. Így bármit lehet fejleszteni az agyunkban. Előre tervezett eljárások vannak már: ADHD, ADD, epilepszia, sportolás, tanulás, koordináció, nyelv tanulás és hallás utáni szöveg értés fejlesztésére. Nagyon hatékony, egy alkalom 30-50 perc között változhat. A legmodernebb eszközökkel minimum 20 alkalom kell az észre vehető javuláshoz.

A saját kezelésemen kívül egyszer futottam bele a neurofeedback-be. Hobbim az informatika és egy IT biztonsági szakértő a TedX-en a kínai terápiákról mesélt és megemlítette hogy speciális kezelést kapnak állandó jelleggel a nagy teljesítmény érdekében, aminek a neve neurofeedback.

Mi az előnye a gyógyszeres kezelésekkel szemben? Talán az, hogy nem egy külső vegyszer ami megváltoztat minket. Hanem a mi agyunk szeretne tanulni és belőlünk hozza ki a legjobbat. Itthon is egyre több helyen érhető el és remélem, hogy hamarosan még jobban elterjed. Talán azért tartom annyira fontosnak a neurofeedback-et, mert ezzel az eszközzel fizikai bizonyíték van az ADHD létezésére. Hiszen az orvosi EEG nem hazudik (kivéve a beképzelt bunkóparaszt laposföld hívőknek). Más részt ez a leghatékonyabb a gyógyszeres kezelés után. A legtöbb szakember is azt ajánlja, hogy kombináljunk valamilyen idegrendszeri fejlesztést és gyógyszeres kezelést a siker érdekében.

A bejegyzés trackback címe:

https://egy-targoncas-naploja.blog.hu/api/trackback/id/tr215907978

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása